środa, 16 stycznia 2019

Grinch, świąt nie było!

Mogłabym napisać tradycyjne święta, święta i po świętach, ale nie napiszę. Tym razem będę orginalna i powiem ''Święta? A to jakieś święta były? Nic nie wiem!". Zapytacie o co chodzi? Już spieszę z wytłumaczeniem, Boże Narodzenie minęło nam tak, że nawet nie zdąrzyłam zauważyć, że było. Z jakiego powodu? Zawsze z tego samego - choroby.

No, ale po kolei.

Już w sobotę 15 grudnia, Stefano zaczął pokasływać, więc w ruch poszedł syrop i witamina C. W niedzielę uczestniczył jeszcze w urodzinach szkolnego kolegi, z których wrócił w naprawdę podłym humorze. Stwierdziliśmy, że świat się nie zawali jak dziecko opuści jeden dzień w szkole (miał to być 4 dzień ''wagarów'' od początku roku szkolnego, z czego 2 dni to były kontrole lekarskie), poinhalujemy i poobserwujemy w którą to idzie stronę. Niestety spektakularnej poprawy nie było, a dodatkowo wtorek przywitaliśmy z lekka podwyższoną temperaturą. Stefano nie miał na nic ochoty, nawet na youtube! Mąż wyrwał się z pracy i pognali do pediatry, gdzie w oczekiwaniu na swoją kolej syn usnął. Wiedzieliśmy, że nie wróży to nic dobrego. No i nie wróżyło - wrócił z gorączką powyżej 39 stopni i zdiagnozowaną grypą (na szczęście oskrzela czyste).  Jako że  na czwartek był zaplanowany koncert bożonarodzeniowy w szkole, na którym synowi bardzo zależało, zaczęła się nerwowa walka z czasem.             

Wtorek praktycznie wyjęty z życiorysu, temperatura wysoka, dziecko ożywiało się jedynie na chwilę pomiędzy poszczególnymi dozami paracetamolu. W środowy wieczór pojawiło się niewielkie światełko w tunelu (jedynie stan podgorączkowy), więc osateczną decyzję odnośnie koncertu odłożyliśmy na ostatnią chwilę, czyli czwartkowy poranek. Stefano obudził się w dobrym humorze i pierwsze co pobiegł sprawdzić godzinę, po czym obwieścił, że za 2h musi być w kościele (koncert miał miejsce w kościele obok szkoły). Już wcześniej postanowiliśmy, że jeśli uda się doprowadzić Stefano do ''stanu używalności'', to w tym roku na występy jadę ja (rok temu był M. gdyż ja byłam w szpitalu).  Biliśmy się nieco z myślami czy nie jechać w komplecie, ale Luca zaczynał pokasływać, a na sobotę mieliśmy zaproszonych gości na  kawę i jego urodzinowy tort.

Zgodnie z wcześniejszymi ustaleniami, Stefi pojechał do szkoły jedynie na przedstawienie, po którym poszliśmy złożyć życzenia Paniom i wróciliśmy do domu.

W nocy (z czwartku na piątek) kaszel Luki zaczął robić się coraz bardziej konkretny. Z uwagi na poniedziałkowe prefestivo*, a co za tym idzie nieobecność pediatry aż do po świętach, spakowaliśmy potomstwo do samochodu i ruszyliśmy do lekarza. Oboje czyści!

*prefestivo - dzień przedświąteczny, czyli coś co doprowadza mnie do szewskiej pasji. Powiedźmy, że to taka dodatkowa sobota dla lekarzy. Dla mnie to wymysł totalnie niezrozumiały, mój mąż też z nim polemizuje, bo jak słusznie twierdzi on w dzień przdświąteczny do pracy iść musi, dlaczego więc lekarze mogą sobie robić legalne wagary. No, ale prawa nie zmienię!

W sobotę skromnie obchodziliśmy pierwsze urodziny naszego maluszka. Post z okazji pierwszych urodzin tutaj - Luca. Jaki jest!


W niedzielę zalało nas katarem, a że zaczął się rozkaładać i mój mąż, stwierdziliśmy, że najlepiej będzie jak święta spędzimy w domu. Wciąż gdzieś tam tliła się iskierkaa nadzieii, na bożonarodzeniowy cud i nagłe ozdrowienie, ale wtorkowy poranek całkowicie ją ugasił. Luca obudził się wcześnie i w podłym humorze, a wtedy chce tylko do mamy. Strasznie był niepocieszony, aż mi się serce łamało, gdy kilka minut przed 8, wychodziłam na kościoła. Gdy godzinę później wróciłam do domu, mały był cały usmarkany i wciąż we łzach. Nie isteresowało go nic poza mamą, na prezenty nawet nie spojrzał. Już wtedy włączyła mi się czerwona lampka. Gdy usnął i wsłuchałam się w ten jego jakby nieco płytki oddech, załączyła się i syrena. Godzinę później staliśmy w kolejce na pomocy doraźnej (wł. guardia medica).

Ludzi było sporo. Po cichu liczyłam, że może z uwagi na to, że mam małe dziecko uwieszone na ramieniu, ktoś nas przepuści, ale niestety nikomu to nie przyszło do głowy. Co więcej, doszło do jednej nieprzyjemnej sytuacji. Zaznaczam, że ja osobiście nigdy nie wpycham się w kolejkę, zawsze czekam i chętnie przepuszczam mamy z maleństwami.
W pewnym momencie jedna z oczekujących (około trzydziestoparoletnia) podeszła do mnie mówiąc, że rezygnuje i odstępuje nam swój numerek. Jak możecie sobie wyobrazić, nie wszystkim się to spodobało - gdy wchodziliśmy do gabinetu jedna z pacjentek (około czterdziestoletnia) zaczęła się burzyć i groźnie na nas patrzeć. Nie miałam ani ochoty, ani siły się kłócić, więc spojrzałam na nią i wyszeptałam jedynie ''Naprawdę? Prawdziwa magia świąt? Mam roczne, chore dziecko!'' Kochani, ja wiem, że ta Pani na pewno dobrze się nie czuła, bo w innym wypadku by jej tam  nie było, ale uważam również, że małe dzieci powinny mieć pierwszeństwo, przecież one same nie są w stanie nam przekazać jak się czują i rodzice sami nie są w stanie ocenić na ile poważny jest ich stan. Do domu wróciliśmy z diagnozą początku zapalenia oskrzeli. Przepisano nam inhalacje i jakby się nie poprawiało, albo doszła gorączka, włączenie do terapi również antybiotyku.

Po inhalacji synowi wrócił humor, nawet rosołek zjadł. I gdy wydawało się już, że jesteśmy na dobrej drodze do wyzdrowienia to w drugi dzień świąt wieczorem pojawiła się temperatura popwyżej 38 i znów ten ciężki oddech... I co teraz? Antybiotyk, tak czy nie? Przypomniało nam się wtedy, że przychodnia do której należymy oferuje ''pomoc doraźną pediatryczną'' - prywatną, odpłatną (50euro). Zadzwoniliśmy, spakowaliśmy się i pojechaliśmy - Luca został bardzo dokładnie osłuchany (prawie 10 minut), zmierzono mu poziom tlenu we krwi i okazało się, że jednak jest nieco lepiej.
Zalecono nam kontynuować dotychczasową terapię i za kilka dni udać się na kontrolną wizytę do naszej pediatry. Za kilka dni, czyli w piątek bo przecież w poniedziałek jest znów ''prefestivo''.

Tak właśnie spędziliśmy święta. Rodzinnie owszem, ale też i nieco nerwowo.

p.s. ''Na deser'' rozchorował się mój mąż i niestety on wylądował na antybiotyku!6 komentarzy:

 1. To rzeczywiście choróbska Was nie oszczędziły w Święta, mam nadzieję, że już wszystko wróciło na prawidłowy tor.

  OdpowiedzUsuń
 2. Święta u nas często też były owiane chorobą, w tym roku dwa dni przed wigilią mieliśmy pogrzeb....także wiem co czujesz, rozumiem atmosferę Waszych świąt!

  OdpowiedzUsuń
 3. O matko i corko! Mieliscie "atrakcje", jak jasna cholera!!! Kiwam glowa ze wspolczuciem i zrozumieniem, bo jak wiesz, u nas w tym roku podobnie, choc to jelitowka byla na tapecie... Coz, jedyne pocieszenie, ze takie Swieta na dlugo zostaja w pamieci, a za jakis czas obie bedziemy sie z nich smialy! :)

  OdpowiedzUsuń
 4. U nas też zarówno przed świętami jak i po świętach wszyscy po kolej się rozłożyli. Na szczęście nie mamy małych dzieci w domu, więc każdy zwalczał katar i kaszel na dorosły sposób, nie było strachu, jak w Twoim przypadku. Mimo to, Wigilia upłynęła w tym roku wręcz magicznie, to będzie jedno z najpiękniejszych wspomnień w moim życiu, a pozostałe dwa dni w sumie nie wiem kiedy minęły :D

  OdpowiedzUsuń
 5. Przeczytalam juz dawno i widocznie zapomnialam zostawic po sobie slad. Kurcze ,z tymi chorobskami to rzeczywiscie fajnie nie bylo,ale daliscie rade. Szkoda tylko,ze Maz polegl i musial wziac antybiotyk. Zdrowka!

  OdpowiedzUsuń
 6. Czasem warto się zatrzymać w pogoni i popatrzeć za siebie...

  OdpowiedzUsuń